Lettopta harici ekran kartına geçme sorunu

fural007

GT Rank1
Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar öncellikle acer nitro 5 an515-43 serisi lettop kullanıyorum sorunu 7 gündür çözemiyorum.

ekran işlemci grafiğini kullanıyor.
oyunlarda ise görev yöneticisinden baktığımda harici ekran kartımı değilde işlemcideki ekran grafiğini kullanıyor.
masaüstü/görüntü ayarları/grafik ayarları kısmındanda yüksek performansa getiriyorum halen daha yük işlemcideki grafik kartına biniyor..
harici ekran kartı boşta duruyor.

obs programını harici ekran kartıma vereyim dedim oda işlemcideki ekran kartını kullanıyor bir türlü çözüm bulamadim harici ekran kartı birincil değil..
işlemcideki ekran kartı birincil olarak gözükmektedir. nasıl geçiş yapabilirim harici ekran kartına.

KeNKoWBoY

GT Rank11
Moderator
TC Onaylı
Discord
Öncelikle Merhabalar,
Laptoplarda 2 Adet ekran kartı bulunduğu için öncelikle sıralandırmalar şöyledir;
İntel HD / Nvidia olarak kullanım sağlamaktalardır. Sizin probleminiz ise şudur;
Masaüstünde iken veya normal bir kullanım sağlarken bilgisayarınız Optimal bir şekilde İntel HD grafik sistemlerini kullanmaktadır.
Oyun Program yazılım ve benzeri programlar da ise Nvidia ekran kartını aktif hale getirmektedir.

Yayın için ise ;
Laptop kullandığınız için OBS de Masaüstü görüntüleme sistemini Nvidia Denetim masası üzerinden ve programı açar iken Nvidia ekran kartı yazılımı ile çalıştırdığınız taktir de masaüstünü görüntüleyemez ama oyunlara görüntü verebilir ve ekran kartını kullandırabilirsin.

Bu dediklerimi eğer yapamıyor iseniz benim ile özelden konuşabilirsiniz.

Bu işlemi yaptığımız da ekran kartına öncelik vermiş oluruz;
1.Nvidia Denetim masası üzerisinden (PhysX Yapılandırması) bölümünden GTX / RTX ekran kartını seçip uygula yapınız.

Acer Nitro şeklinde bir cihazınız mevcut ACER'in kendi uygulaması da mevcut olabilir ve o program üzerinden ekran kartını kapatıp açma Fan kontrolu vs tarzında ek olarak acer programı olabilir oradan da sadece tasarruf modunda kalıyor olabilir.