Samsung 3 nm İşlemci Üretmine Başlıyor

urahra

GT Rank18
Co-Admin
GT ÜYE
Katılım
6 Mar 2019
Mesajlar
537
Tepkime puanı
160
Puanları
43
Akıllı telefonların haricinde işlemci, çipset, bellek, ekran ve kamera sensörü gibi birçok ürünü de kendi üreten Samsung 3 nm işlemci için çalışmalara başladı. Qualcomm’un atılımları ile mobil alanda 7 nmişlemciler yaygınlaşmıştı. Bir sonraki adımı ve süreci ise Samsung yönetmek istiyor.

3nm işlemci, FinFet teknolojisinden farklı olarak GAAFET teknolojisi ile üretilecek. Teknolojideki bu değişiklik, toplam silikon boyutunu yüzde 35 azaltırken güç tüketimini de yüzde 50 düşürüyor. 3 nm GAAFET ile üretilen bir işlemci, 5 nm FinFet ile üretilen bir işlemciye kıyasla yüzde 33 daha fazla performans vaat ediyor.
samsung-3-nm-islemci-icin-dugmeye-basti-1.jpg

GAAFET teknolojisi, FinFet teknolojisinin gelişmiş hali olarak adlandırılabilir. Temelde 3 kanal kullanan FinFet’in aksine, GAAFET toplamda 4 kanal kullanımı sunuyor. Bu işlem sayesinde işlemci düğümü küçülürken kanal üzerindeki kontrol de artmış oluyor. GAAFET ile birlikte çok daha küçük boyutta transistörlerkullanılabiliyor. Bu sayede, 5 nm FinFet teknolojisine göre işlemci üzerindeki güç tüketimi azalıyor ve watt başına performans kazanımı önemli ölçüde artıyor.


Samsung, başlangıçta 4 nm GAAFET işlemci üretimi için yoğunlaşmak istiyordu ve tarih olarak da 2020 yılını göstermişti. Samuel Wang gibi endüstri gözlemcileri, GAAFET yongalarının 2022 yılından önce seri üretime girmesine şüpheyle bakıyordu. Ancak Samsung’un 3 nm işlemci prototipini üretmesi ile birlikte işler değişeceğe benziyor.

Samsung’un 3 nm GAAFET teknolojisine bu kadar hız vermesinin nedeni AMDolarak kabul ediliyor. Ryzen işlemciler ile birlikte pazarda önemli ölçüde yükselişe geçen AMD, GAAFET teknolojisini ilk olarak 3. nesil Ryzen işlemcilerinde kullandı. Temelde iki üreticinin hedef pazarı farklı olsa da, Samsung 3 nm işlemci üretimi için AMD’den ilham almış olabilir.

alıntı.
 Üst